Et ravivist maahainust api saia, tulõ seletä näide pruukmisõ viise. Lisas tsäile um viil mitmit tarvitamisoppuisi.

Siirop

Mõni kasv um nii mõro ja halva maiguga, et tälle tulõ siirop pääle kiitä.

Näütüses põdrasammõl. Võta klaasitäüs ütstõsõ külest vallalõ harotõduisi samblit, vala üle poolõ liitri viiga. Keedä väiku tulõ pääl 5 minotit ja lasõ 2 tunni tõmmada, sis kurna. Lasõ vedelik vahtsõst lämmäs ja panõ maigu perrä mett vai tsukõrd mano, et ilosahe är sulas. Jahuta ja hoia külmän. Võta köhä kõrral 1–2 spl täüt 3–4 kõrda päävän.

Salv

Näütüses saialillisalv. Panõ üts peotäüs värskit saialilli häitsmit 200 g kuuma tsiarasva sisse. Kuumuta vesivanni pääl 2–3 tunni. Jätä paaris tunnis lämmähe kaasõ ala tõmbama. Kiimä ei tohe laskõ. Kurna purki, panõ kaas pääle ja jahtunult külmäkappi. Tarvita määrmises herpese, nahatõpi ja jalaveresuuni põlõtikõ kõrral.

Salvi või tetä ka vaha ja õliga. Võta 25 g mehilädsevahha ja 120 ml päävälilliõlli. Vaha ja õli vala klaaspurki ja panõ viivanni. Aja vesi kiimä. Keedä väiku tulõ pääl, kooni õli ja vaha umma segi lännü. Võta annom tulõ päält är ja jahuta, vahepääl sekä. Võit mano panda ka paar tsilka mõnda eeterlikku õlli. Ku midägi koton ei olõ, kõlbas ka tsesnokimahl, kes lõhna ei põlõ. Vala purkõ sisse ja panõ jahedahe. Määritäs naha pääle niisutamisõs, nahakriimõ ja sinikide kõrral.

Kriim

Muido tetäs nigu salvi, a vett pandas ka mano. Võta 25 g mehilädsevahha, 25 ml vett ja 120 ml kasvuõlli. Sulada õli ja vaha ütelidses massis. Sis tsilguta vesi mano ja samal aol sekä, kooni kriim paksus lätt. Jahuta, panõ mano eeterlikku õlli ja nõsta jahedahe.
Sais kavvõmb ku salv ja tunnus nahalõ määrmises pehmemb kah.

Urmi Aili

Oppus lätt edesi.

Üts lugu tagasi
Järgmäne lugu
Jaga seod artiklit